Splinter Cell – Pandora Tomorrow

Af Claus Harder
Tom Clancy har skrevet mange romaner, som er blevet til store biograffilm. Han står ligeledes bag det underliggende tema til spillet Splinter Cell, og alene dét borger for en vis kvalitet.
Splinter Cell er et klassisk First-Person-Shooter spil, men du finder hurtigt ud af, at du ikke når særligt langt ved bare at skyde sig igennem fjenderne – det er de for mange og for bevæbnede til. Du bliver nødt til at snige dig igennem diverse skumle steder og udnytte alt i hovedpersonen Sam Fishers store bevægelsesregister.
Plottet i spillet går ud på, at Sam Fisher er blevet sendt i ilden for at destruere tophemmelige dokumenter inden den indonesiske guerillaleder Suhadi Sadono får fingrene i dem.
Kanonstemning i spillet
Som nævnt har Sam Fisher et utal af bevægelsesmønstre til rådighed, og nogle af dem er rigtigt fede, når de lykkes – efter lidt øvelse:
- Drop Attack: Hop ned oven på modstanderne og gør det af med dem.
- Rappel Shooting: Skyd mens Sam glider ned af et reb.
- Hanging shooting: Skyd mens Sam hænger i en arm i et reb.
- Upside-Down Shooting: Skyd mens Sam hænger i benene fra et reb
- Human Shield: Brug et gidsel som skjold, mens der skydes.
Desuden er der en masse våben og udstyr såsom natkikkerter, diverse dirk låse, satellitnavigation og kommunikation. Spillet har en rigtig god stemning, og man gør sig virkelig umage for ikke at blive fanget.
Uha en underlægningsmusik
Grafikken er rigtig fed, selvom den ikke slår Ubisofts egen produktion Far Cry. Genspejlinger i vandet og andre flotte effekter bliver udnyttet til fulde for at bringe Sams intensitet og spillets faremomenter ud igennem skærmen. Lyden er fint afstemt og følger fint spillets historie. Specielt underlægningsmusikken er god.
Ubisoft har som nævnt for nylig udgivet Far Cry, som har slået alle rekorder for udnyttelse af en 3D grafik engine. Men Splinter Cell hænger på og formår til fulde på grund af en god historie og seje moves at fange opmærksomheden.
Platform: PS2
Udgiver: Ubisoft – www.ubisoft.com
Hjemmeside: www.splintercell.com
Karakter: @ @ @ @ @ @


