Du er her: Forsiden / Tips til it-grej / Carl Zeiss i Nokia telefoner
 Gratis spil 
 
 Gratis bøger 
 
 Debatforum 
 
 Downloads 
 
 Tips til it-grej 
 
 Digital foto 
 
 Gode websteder 
 
 Tips til it 
 
 Tips til email 
 
 Skæve nyheder 
 
 Kendte klik 
 
 Tips til søgning 
 
 Webmaster 
 
 Tips til nettet 
 
 Sikkerhed 
 
 Domænetips 
 
 Skøre klik 
 
 Computerspil 
 
 Virusser 
 
 Nyhedsbrev 
 
 Om Nettips.dk 
 
 Kontakt Nettips.dk 
 


Gratis Hjemmeside EDBpriser
Internetstart.dk


itPlaneten tager dagligt backup af Nettips.dk


 

Carl Zeiss i Nokia telefoner


Af Gregers Schaltz

Et af verdens førende firmaer inden for mobiltelefoner, Nokia, annoncerer at de har indgået samarbejde med Carl Zeiss, som er et af de mest respekterede virksomheder i kameraindustrien. De to firmaer samarbejder om at inkorporere Carl Zeiss’ optik i Nokias kameratelefoner.

Deres skud på stammen bliver Nokia N90-multimedie med Carl Zeiss-optik og et helt sæt avancerede digitale egenskaber, der bliver målrettet til high-technology entusiaster, der sætter pris på det ultimative inden for opkoblet mobilfotografering (fedt ord, ikke?).

Læg billederne på nettet via telefonen
Nokia N90 er et to megapixel kamera med autofokus og 20x digital zoom, integreret blitz, macro mode til skarpe close-ups og videooptagelser af høj kvalitet i MP4 format med indbyggede redigeringsmuligheder. Det bliver endnu letter at snuppe snapshots med den dedikerede udløserknap og cover-displayet (128 x 128 pixels) med op til 65,536 farver i søgeren.

Fotos og videoklip taget med Nokia N90 kan lagres i telefonens interne 31 MB hukommelse eller i den 64 MB store-in-box RS-MMC. Der er mulighed for at sende videoklip og billeder via MMS, e-mail eller ved at uploade dem til web-album direkte fra den roterende Gallery-menu.

De fantastiske funktioner i denne nye multimedia produktserie af Nokia N90, drager nytte af 3G-drevne egenskaber, såsom tovejs video opkald, video deling, push-e-mail, der komplimenteres yderligere af en journal, video straming, Internet browser og add-on software.

Nokia N90 er en tri-band telefon til GSM 900/1800/1900, EDGE og WCDMA netværk. Den forventes i handlen i andet kvartal 2005

Læs og se mere til vidunderet


Lagt på nettet: Fredag den 13 maj 2005


 
Artikel kommentarer
 
Skrevet af: Wazza, 16-12-2005 18:39:51
en n90 har da ikke nogen funksions fejl har den???


Skrevet af: GregDK, 18-05-2005 00:32:00
Hej TwoZero.
Jo du har ret i noget, men lad os vente spændt om dette vidunder kan præstere mere end "overkill" ;o)

Skrevet af: TwoZero, 13-05-2005 23:37:26
Blot en tanke... I takt med udbredelsen af kameratelefoner stiger antallet af steder hvor der er forbud mod at bruge dem/medbringe dem også og hvilken nytte har man så af sin fine mobilos?

2mp i en telefon er under alle omstændigheder overkill og jo mere bras man propper i en enhed jo mere kan der gå i kage...

Skrevet af: speed, 13-05-2005 12:41:39
ja nemlig ja

Skrevet af: Jesper kristensen, 13-05-2005 11:43:25
Havde det så været optisk zoom i stedet for digital, så havde det været smart. Men digital zoom på 20x er jo reelt ikke en dyt værd med mindre man har et kamera med en del flere megapixels end 2.
Men to megapixel i en mobillos er da ikke at kimse af.
Digital zoom er jo blot en zoom hvor man zoomer ind på en bestemt del af billedet og ikke zoom hvor man reelt for tingene tættere på. Det svarer lidt til at beskære sit billede i et billedbehandlingsprogram og så forstørre det. Antallet af pixels er det samme, man får bare et billede med grovere detaljer. Så 20 x zoom med 2 megapixel får man vist ike noget godt ud af.

 


Skriv din kommentar til artiklen her:
 
Navn Sikkerhedskode
  Kode: gacnek
Kommentar



 
  Funnysurfer - Drori - Download Central - thomsen.it - ondate.dk - Sprish
Design By: Art & Mind