Glæd dig til FIFA 09

Af Allan Bojsen
Fodbold-EM sluttede og et tomrum opstod. Heldigvis kan vi glæde os til det kommende fodboldspil FIFA 09.
Nettips har modtaget en pressemeddelelse, der handler om det kommende fodboldspil fra Electronic Arts (EA), FIFA 09. Mange af FIFA-spillene ligner hinanden fra år til år, så det er altid spændende at se, hvilke nyheder som udviklerne har proppet ind i det nye spil. I år handler det om at udnytte de muligheder, som konsollerne hver især byder på. Der vil således blive tale om et spil, der er specielt indrettet til de enkelte maskiner. EA lover mere end 250 tilføjelser og forbedringer til den grundlæggende spilopbygning. Ny animationsteknologi sikrer mere intuitive førstegangsafslutninger og afleveringer, hurtigere og mere kontrollerede driblinger og forbedret mulighed for at fange modstanderne. Den nye spiller-momentum-fysik, der udnytter disse platformes motorer, skaber realistiske nærkampe om bolden og større variation i tacklingerne.
Nu bliver det ligeledes muligt at kunne blande sig i selve spilmotoren. Det kan du for eksempel bruge til din indflydelse, når det handler om at placere medspillerne på græstæppet. Med nye justérbare holdtaktikker har du nu alle de nødvendige værktøjer til at blive førsteholdstræner. Lav om på de taktiske indstillinger så de CPU-styrede spillere og dit hold opfører sig præcis som i virkeligheden og foretag de nødvendige strategiske justeringer, så du udnytter modstandernes svagheder, mens kampene kører.
Tættere på virkeligheden
Kampoplevelsen er nu tættere på virkelighedens grønsvær end nogensinde med både dommer og linjedommere på banen. Samtidig er både tilskuere, stadionatmosfære og kommentatorer blevet regionaliserede ned til mindste detalje. Det bliver bare så fedt at tage det kommende spil i brug.
På Wii kan du nu spille FIFA 09 All-Play på to måder: en Wii-specifik udgave af den autentiske ‘11 mod 11’ simulation eller den vilde ‘8 mod 8’ arkade-actionvariant med Mii-udgaver af dine yndlingsstjerner som Ronaldinho og Wayne Rooney. Forbedret bevægelsesfølsom og peg-og-spil-styring gør FIFA 09 All-Play endnu mere intuitiv og afbalanceret for alle slags spillere. Vælg lige præcis den spillestil, der passer bedst til dine færdigheder fra den avancerede styring til de øvede spillere.
Realismen har også fået et hak i den rigtige retning. Spillerne er mere ægte og skulle være i fotorealistisk kvalitet, og det samme gælder omgivelserne. Med 500 nye animationssekvenser og helt nye kollisions- og afskærmningssystemer - hvilket udgør de største nyskabelser i EA SPORTS multiplatforms-fodboldmotor i fire år - leverer FIFA 09 mere intuitiv, intelligent og realistisk fysisk action til PlayStation 2. Det nye kollisionssystem med 360-graders dækning gør spillerne i stand til at reagere i overensstemmelse med deres fysiske færdigheder, hvor spillerens fart, retning og styrke bestemmer alt fra effekten af sammenstødene til resultatet af hver enkelt nærkamp.


