Du er her: Forsiden / Computerspil / Svensk krigsspil i særklasse
 Gratis spil 
 
 Debatforum 
 
 Downloads 
 
 Tips til it-grej 
 
 Digital foto 
 
 Gode websteder 
 
 Tips til it 
 
 Tips til email 
 
 Skæve nyheder 
 
 Kendte klik 
 
 Tips til søgning 
 
 Webmaster 
 
 Tips til nettet 
 
 Sikkerhed 
 
 Domænetips 
 
 Skøre klik 
 
 Computerspil 

 · Computerspil - arkivet
 · Spilanmeldelser
 · Computerspil for børn

 
 Virusser 
 
 Nyhedsbrev 
 
 Om Nettips.dk 
 
 Kontakt Nettips.dk 
 


Gratis Hjemmeside EDBpriser
Internetstart.dk


itPlaneten tager dagligt backup af Nettips.dk


 

Svensk krigsspil i særklasse


Af Allan Bojsen

Battlefield: Bad Company er det nyeste krigsspil fra svensk hånd. Det er Electronic Arts der står bag udgivelsen.

Danskerne praler af Hitman – den elegante og koldblodige lejemorder, der hærger rundt omkring. Nordmænd er stolt af Opera-browseren, som klarer sig flot, mens svenskerne måske er ret tilfredse med spiludviklerne fra Digital Illusions. Det er nemlig Digital Illusions, som står bag det nyeste krigsspil I Battlefield-serien. Det har fået tillægstitlen Bad Company.

Og der er virkelig tale om dårlig selskab, hvis man skal oversætte titlen i bogstaveligste forstand. Efter min ydmyge mening er Battlefield et genialt koncept på krigsspilsscenen, og jeg må tilstå, at jeg er meget fascineret af de virkemidler, som udviklerne tager i brug, når de producerer krigsspil. Jeg har set på versionen af spillet til Xbox 360, og det er altså en fornøjelse at betragte og deltage i krigsspil, når det nu kun ”er for sjov”.

Dødbringende legetøj
Spillerne får rollen som Preston Marlowe, en ung soldat hvis handlinger får ham overført til divisionen med den højeste dødsrate sammen med problemmagerne Sarge, Haggard og Sweetwater. Spillerne skal nu forsøge at overleve både de prøvende landskaber og de kampklare fjender sammen med flokken af enerådende soldater, mens de søger efter en forsvunden skat og benytter sig af de dusinvis af køretøjer, våben og andre former for dødbringende ‘legetøj’ de har til rådighed.

Oplevelser, action, sort humor og blodig alvor er nogle af elementerne i dette spil, som nok skal fjerne folk fra stranden de kommende uger. Ganske vist er krig ikke noget attraktivt væsen i en ellers rimelig fredelig verden, men når alvoren først rammer controlleren, gælder det om at overleve. Og det er ikke umiddelbart særligt let – slet ikke hvis man tager for let på opgaven. Alt kan ske, og det sker! Endda på de mest mærkværdige tidspunkter, hvor man tror man har styr på sagerne. Det er blandt andet med til at gøre dette spil unikt og tiltrækkende.

www.battlefield.com




Lagt på nettet: Tirsdag den 15 juli 2008


 


Skriv din kommentar til artiklen her:
 
Navn Sikkerhedskode
  Kode: xqgpcf
Kommentar



 
  Drori - Download Central - thomsen.it - Soundgarden - Akator - Akator - Sprish
Design By: Art & Mind